Ünlü Türk Güreşçiler

Ünlü Türk Güreşçiler Kimlerdir?

Türkiye, resmi olarak uluslararası güreş müsabakalarına ilk katıldığı yıldan beri yetiştirdiği başarılı güreşçiler ile dünya kamuoyunun her zaman dikkatini çekmiştir. Ülkemizin uluslararası düzeyde güreş sporunda bu kadar başarılı olmasının en önemli sebebi ise güreşin ata sporumuz olması itibariyle yetiştirilen sporcuların disiplinli bir programla çalıştırılması geliyor.

Uluslararası müsabakalara katıldığımız ilk tarih olan 1923’den beri yaklaşık 150 farklı Türk güreşçi ülkemize çeşitli madalyalar kazandırmışlardır. Ünlü Türk güreşçiler arasında en çok kalanlardan bir tanesi de Yaşar Doğu’dur.

1913 yılında Samsun’da doğan Yaşar Doğu, 1946-1951 yılları arasında adını Dünya güreş tarihine altın harflerle yazdırmıştır. 1946 Dünya Şampiyonası, 1947 Avrupa Şampiyonası, 1948 Yaz Olimpiyatları, 1949 Avrupa Şampiyonası ve 1951 Dünya Şampiyonasında Altın Madalya kazanarak ülkemizin adını Güreş sporunda sağlamlaştırmıştır. Yaşar Doğu 48 yaşında kalp krizinden hayatını kaybetmiştir.

Mahmut Atalay da en az Yaşar Doğu kadar ülkemizi en iyi şekilde temsil etmiş güreşçilerimiz arasındadır. 1968 Yaz Olimpiyatlarında Altın madalya kazanmıştır. Ancak daha önemlisi aynı yıl FILA tarafından Dünyanın En Teknik Güreşçisi unvanını almıştır. Kendine özgü geliştirdiği bir çok teknik olan Mahmut Atalay 2004 yılında vefat etmiştir.

Celal Atik de Türkiye’nin yetiştirdiği önemli güreşçiler arasındadır. 1946 Stockholm, 1948 Londra, 1949 İstanbul ve 1951 Helsinki’de Altın Madalya kazanmıştır. Bu madalyaların dışında pek çok da gümüş ve bronz madalya sahibidir. Celal Atik 1979 yılında vefat etmiştir.

Hamza Yerlikaya Kimdir?

Yakın zaman güreşçilerimizin en önemlilerinden bir tanesi de Hamza Yerlikaya’dır. 1993-2006 yılları arasında Dünya ve Avrupa Şampiyonalarında toplamda 14 altın madalya kazanmıştır. Bununla birlikte pek çok gümüş ve bronz madalya sahibidir. 2012 yılında Güreş Federasyonu Başkanı seçilmiştir. Şu anda hale Cumhurbaşkanı  baş danışmanı olarak görevine devam etmektedir.

Türk Güreşi için umut vaad eden isimlerden bir tanesi de Rıza Kayaalp. Avrupa Şampiyonalarında toplamda 12 Altın madalya kazanmıştır. Dünya Şampiyonalarında ise 3 altın, 2 gümüş ve 2 de bronz madalya kazanmıştır. Rıza Kayaalp şu anda Türk güreşinin dünyadaki 1 numaralı temsilcisi olarak gösterilmektedir. Henüz 27 yaşında olmasına rağmen pek çok başarıya imza atmıştır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir